Ekonomi

Toplu iş sözleşmesi taslaklarını işverene teslim etti

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Özçelik-İş Sendikası Genel Lideri Yunus Değirmenci ile istişare ederek hazırladıkları toplu iş sözleşmesi taslaklarını patrona sunduklarını belirtti.

KARDEMİR sözleşme taslağının önümüzdeki iki yılı kapsadığını belirten Yılmaz, şunları söyledi:

“KARDEMİR’de alın terini döken üyelerimizin saat ücretlerine ilk 6 ay 11 lira artı yüzde 58 zam istedik. Zam ve yüzde artış taleplerimizin toplamı yüzde 100’e tekabül ediyor. İlk altı aylık dönem için yüzde 86,7. İkinci, üçüncü ve dördüncü altı aylık dilimler için enflasyon artı 5 puan zam talep ettik. Öte yandan üyelerimize 20 bin lira ‘3 Nisan ikramiyesi’ verildi. KARDEMİR’in temellerinin atıldığı 3 Nisan 1937 yılına istinaden sözleşme taslağımızda yer alan Ramazan Bayramı ikramiyemizin 7 bin liraya, Ramazan bayram ikramiyemizin 5 bin liraya çıkarılmasını istedik.”

Yüzde 75 zam istedi

Yılmaz, KARDÖKMAK toplu iş sözleşmesi taslağını da işverene teslim ettiklerini bildirdi.

KARDÖKMAK’ta taşeron çalışanlara da takım verilmesini talep ettiklerini belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

“KARDÖKMAK’ta üyelerimizin saat ücretlerine ilk altı aylık dönem için yüzde 75 zam talep ettik. İkinci, üçüncü ve dördüncü altı aylık dönemler için enflasyon artı 3’er puanlık ücret artışı talep ettik. Aynı şekilde 10 bin lira 3 KARDÖKMAK’ta üyelerimize nisan ayı ikramiyesi istedik.

Kurban Bayramı’nda 5 bin 500, Ramazan Bayramı’nda 4 bin 500 lira ikramiye verilmesini sözleşme taslağımıza dahil ettik. Taslak sözleşmemizde uzun süredir KARDÖKMAK’ta taşeronlarla çalışan arkadaşlarımızın da kadroya dahil edilmesini talep ettik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu